. . . . . ELBRUS (5642 m) . . . . .


Elbrus je najvyššou horou Európy a Kaukazu, čím sa radí do projektu Seven Summits. Elbrus je vyhasnutá sopka, ktorej posledná erupcia sa dátuje do roku 50 n.l. Kráter s priemerom 300 až 400 metrov je teraz zaľadnený a pokrytý snehom. Hora má 2 hlavné vrcholy: Západný vrchol vysoký 5642 metrov a Východný vrchol s výškou 5621 metrov. Sedlo medzi týmito vrcholmi je vo výške 5416 metrov.


Autor: Peter Kalenský

Prvý úspešný výstup na Západný vrchol sa uskutočnil v júli 1874. Úspešnými horolezcami boli F. Crauford Grove, F. Gardiner, H. Walker, A. Sottajev, and P. Knubel. Ako prvý na Východnom vrchole stál už v roku 1829 Killar Hashirov.

Technická obtiažnosť Elbrusu nie je veľká. Najväčšie nebezpečenstvo na hore predstavuej počasie. Náhle búrky a extrémne studené počasie prichádzajú veľmi často. Aj keď priamo na normálke sa nevyskytujú trhliny, nebezpečenstvo nastáva, ak zablúdite mimo cestu. Za zlého počasia nie je výnimočné, keď sa horolezci dostanú mimo cestu. Mnohokrát sa už z hory nevrátia. Každý rok sa na Elbruse vyskytne mnoho omrzlín, výškových nemocí a iných zranení. Elbrus si každý rok vyžiada aj nemálo obetí na životoch. Nie je to hora, ktorá sa môže podceniť...


Autor: Scott Patterson

Sezóna pre lezenie na Elbrus je od polovice mája do polovice septembra, no najlepší čas je od polovice júla do polovice augusta. Na Elbrus sa dá liezť po celý rok, no v zime sú na hore veľmi extrémné podmienky.
Stránka vznikla v rámci projektu EXPEDITION.SK - zadarmo vytvoríme stránky vašich expedícií.
Návštevnosť: 16106